7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

Google Cloud Day Ardından

Hüseyin Özkale
15 Ekim 2019
4 dakikalık okuma
GERİ DÖN

Tüm dünyada düzenlenen Google Cloud Day etkinliğinin İstanbul ayağı, 3 Ekim’de Wyndham Grand Otel Levent’te gerçekleştirildi.

Google Cloud’un İstanbul’da yılda bir defa düzenlediği etkinliğe ilgi yüksekti. Bulut dünyasındaki gelişmelerin ele alındığı etkinliğin ilk sunumunu, Google Cloud Ülke Müdürü Önder Güler gerçekleştirdi. Güler, sözlerine iş ortaklarına teşekkür ederek başladı. Güçlü bir iş ortağı desteği olduğunu ve bunun çok önemli olduğunu vurgulayan Güler; Google Cloud’u kullanan şirketler için farklı fırsatların, kullanmayan şirketler için ise bilinmezlik ve karmaşanın söz konusu olduğunun altını çizdi. Yapay zeka destekli çalışmaların öneminden bahsetti ve önceki dönemlerde karmaşık kodlar basit işler görüyorken, bugün basit kodların büyük işler başarıyor olduğundan söz etti. Devamında, Serverless teknolojisinin sunucuları ortadan kaldırdığına ve işe etkisi olmayan altyapı çalışmalarına gerek kalmadığına değindi. Son olarak, Güler, son dönemde Google Cloud’un yatırımlarına büyük bir hızla devam ettiğini ve 3 yıllık yatırım planlarını 1.5 kat büyüttüklerini, ayrılan bütçeyle ‘aynı estetikte’ olmasa bile, 30 adet Galata Kulesi inşa edilebileceğini; fakat bunun yerine Google Cloud’un 130 yeni ürün geliştirdiğini ve tanıttığını söyledi. Sonrasında, sırasıyla, Google Cloud müşterilerini oturumuna davet etti. Cloud altyapısını kullanmakta olan şirketler; platformu nasıl kullandıklarını, platformun şirketleri için sağladığı yararları ve şirketlerinin başarı hikayelerini paylaştı.

Etkinlikte ayrıca, katılımcılara Google Cloud’un açık hibrit platformu olan Anthos tanıtıldı. Google’ın öncülük ettiği Kubernetes, Istio ve Knative gibi açık kaynak teknolojileri üzerinde oluşturulan Anthos’un, şirket içi ve herkese açık bulut ortamları arasında aynı konforu kullanarak geçiş yapmayı mümkün kıldığına dikkat çekildi.

Etkinlik, Google Cloud mühendisleri, Türkiye ürün yöneticileri ve yazılım geliştirme mühendislerinin sunumlarıyla  devam etti. Cloud çalışanlarının sunumları boyunca yeni Google teknolojilerine ilişkin aktardığı bilgiler, gerçekleştirilen demolarla desteklendi. Pub/sub, Bigquery gibi teknolojilerden ve sağladığı avantajlardan detaylı şekilde bahsedildi. Oldukça yoğun geçen ilk oturumun ardından verilen aradan sonra, ikinci oturumun ilk konuğu, Google Cloud Mühendisi Pınar Uğurlu Kirazcı idi. Kirazcı, özellikle serverless mimari ve bu mimariyle sunulan Google Cloud servislerinin sağladığı avantajları ve şirketlere sağladığı kazanımları üzerine konuştu, referanslar ve örnekler vererek destekledi.

Kirazcı’nın konuşmasını takiben, sahneyi AloTech CTO’su İdris Avcı aldı. Avcı, konuşmasına AloTech’in çalışmalarından bahsederek başladı. AloTech serüvenine nasıl başladığından, şirket ortağı Cenk Soyak ile beraber nasıl bir yol izlediklerinden söz etti. AloTech’in hızlı bir büyüme kaydettiğine vurgu yapan Avcı; şirketin Google Cloud altyapısını kullanarak müşterilerine nasıl hizmet verdiğinden, gerçekleştirdiği çalışmalardan ve Google Cloud’un sağladığı önemli kolaylıklardan bahsetti. AloTech’in Google Cloud’da doğmuş şirketlerin başında geldiğine değinen Avcı, aynı zamanda Google’ın ilk müşterilerinden olduğunun da altını çizdi. Bunların yanında Google’ın sağladığı Text to Speech, Speech Recognation, DialogFlow ve DataStudio gibi özel servislerin de kullanıcısı olduğunu belirtti. Özellikle serverless mimarisi sayesinde alt yapı hizmetleri için zamandan tasarruf ettiğinden ve bu sayede ürüne odaklanarak,  ‘20 yıllık’ sektörde yer etmiş rakiplerini hızla yakaladığından bahsetti. AloTech’in ‘kullandıkça öde’ modelinin müşterilerine nasıl yarar sağladığı ve Google Cloud yapısının genel anlamda işleri nasıl kolaylaştırdığı konularına da değinerek, sunumunu tamamladı. Avcı’nın sunumu sonrasında, Google mühendisleri ve Google Cloud kullanan şirketlerin temsilcileri konuşmalarına devam etti.

‘Yeni sorunlar yeni çözümler gerektirir!’ sloganıyla gerçekleştirilen ve katılımcılara, yeni çözümler üzerine bilgilendirici konuşmaların ve başarı hikayelerinin sunulduğu etkinlik, farklı alanlardan farklı çalışanların gerçekleştirdiği network toplantısı ile sona erdi.

İdris Avcı’nın konuşmasının tamamını izlemek için:

Dünya standartlarında bir çağrı merkezi platformu ile operasyonunuzu güçlendirin

Ücretsiz demo talebinde bulunun ve operasyonunuzun ihtiyaçlarına göre yapılandırmalar ve entegrasyonları oluşturmaya bugünden başlayalım
PAYLAŞ

Diğer İçerikler

5 Nisan 2019
Ofis Santraliniz artık Cebinizde !

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi ve Santral Bulutu AloTech, geliştirdiği uygulama ile artık cebinizde.

3 Nisan 2019
AloTech ile iyzico’dan Kredi Kartı ile Güvenliği en üst noktaya taşıyan işbirliği

AloTech ile iyzico, kredi kartı bilgilerini telefonda müşteri temsilcisine vermek istemeyenlerin endişelerini ortadan kaldıracak önemli bir işbirliğine imza attı. Türkiye’nin en büyük bulut tabanlı çağrı merkezi sağlayıcı şirketi AloTech, Türkiye’nin lider ödeme kuruluşu iyzico’nun çözümleri ile çağrı merkezi hizmetini kullanan işletmelerin hizmet veya ürünlerini, ek bir maliyet gerektirmeden kredi kartı ödeme sistemini kullanarak müşterilerine sunmasını sağlayacak.

3 Nisan 2019
Cloud Teknolojisi ve Şirketinize Kazandırdıkları

Günümüz şartlarında, hemen her alanda teknolojinin getirdiği avantajlardan yararlanmak gerekiyor. Öncelikli olarak; teknolojinin şirketlere sunduğu maliyet avantajları ve verimli iş gücünü arttıran yenilikçi çözümler her geçen gün değerini gözler önüne seriyor. Cloud üzerinden sağlanan çözümler de bunun en belirgin örnekleri arasında gösteriliyor.

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat