E-Ticaret Sektöründe Çağrı Merkezinin Rolü: Satış Sonrası Destekten Dönüşümlere

AloBot

AloBot

E-ticaret rekabetin giderek arttığı sektörlerin başında gelir. B2B ve B2C alanlarında dünya genelinde her geçen gün artan satış oranları iyi yönetilen e-ticaret şirketlerinin başarısını ortaya koyar. E-ticarette müşteri iletişimi ve çağrı merkezi kalitesi satış operasyonlarını desteklemek ve marka bağımlılığını artırmak için en önemli noktalar arasında bulunur. E-ticaret müşterileri için online alışveriş deneyimini güvenilir hale getirmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak e-ticaret firmalarının sektörde ayrışmasında rol oynar. 

Giderek artan e-ticaret işletmelerinde çağrı merkezinde dış kaynak kullanımı önemli bir ihtiyaç haline gelir. Sıradan ve temel görevler dışındaki işlemleri dış kaynaklı çağrı merkezi sistemleriyle yürütmek e-ticaret çağrı merkezi operasyonlarında zaman, çaba ve bütçe tasarrufu yapmaya imkan tanır. Çoklu iletişim kanallarından akıllı IVR hizmetlerine ve CRM entegrasyonlarına kadar birçok konuda call center studio yazılımıyla güçlendirilen AloTech bulut çağrı merkezi çözümlerini tercih edebilirsiniz.

Peki, e-ticaret sektöründe çağrı merkezinin rolü nedir ve çağrı merkezi sistemleri sektöre ne gibi faydalar sunar? Gelin e-ticarette bulut çağrı merkezi kullanımının önemine derinlemesine bakalım.  

E-Ticarette Çağrı Merkezinin Rolü

Çağrı merkezi yazılımı sistemleri e-ticaret sektöründe maliyet tasarrufundan güven oluşturmaya ve büyümeyi teşvik etmeye kadar pek çok noktada rol oynar. İşte çağrı merkezlerinin e-ticaret sektöründeki önemi:

 • Maliyet tasarrufu: Çağrı merkezi çözümleri işletmelerin çalışan giderlerini azaltmaya yardımcı olarak işletmelerin maliyet tasarrufu yapabilmesine olanak tanır. Müşteri temsilcileri işletmeler için sabit maliyet kaynaklarıdır. Ayrıca bunların yanında aylık maaş, ücretli izin, eğitim ve benzeri giderler de bulunur. Bunun yerine bulut çağrı merkezi çözümlerinden daha fazla yararlanmak ve dış kaynak kullanımını artırmak, sistemleri kullandığınız kadar ödemek mümkündür. Böylece çağrı merkezi konusunda önemli oranda bütçe tasarrufu gerçekleştirilebilir.
 • Büyüme desteği: Çağrı merkezi sistemleri temel ve günlük işlemleri kolayca yerine getirerek işletmelerin daha kritik satış görevlerine odaklanmasına imkan sunar. Pek çok çağrı merkezi fonksiyonunu dış kaynaklar vasıtasıyla gerçekleştirmek, firmalara pazar genişletme ve büyüme fırsatı yakalama konusunda çalışma olanağı tanır. Bunun yanında e-ticaret firmaları ürün ve hizmet geliştirme, rekabette önde olma, marka yenileme gibi konulara da odaklanma fırsatı bulur.
 • Güven oluşturma: Müşteri hizmetleri e-ticaret firmaları için hayati öneme sahiptir. E-ticaret firmasındaki çağrı merkezleri online müşterilerinin alışveriş yolculuğunda onlara rehberlik eder. E-ticaret firmalarına özel çözümler sunan çağrı merkezi yazılımları yüksek kalitede müşteri hizmeti deneyimi için geliştirilmiştir. Marka sadakati yaratmak, müşterilerle duygusal bağ kurmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak konusunda uzman olan yazılım çözümleri sayesinde ürün ve hizmete duyulan güven artar. Artan güven duygusu ise daha çok satış yapmaya ve büyümeye katkıda bulunur. Alışveriş deneyiminden memnun olan müşteriler tekrar e-ticaret platformunu ziyaret edebilirken memnuniyetlerini yakınlarına da iletebilir.

Çağrı Merkezleri E-Ticaret Müşterilerinin Deneyimini Nasıl Geliştirir?

Çağrı merkezi sistemleri müşterilerle iyi ilişkiler kurma ve onların ihtiyaçlarına yanıt verme gibi çeşitli yollarla müşteri deneyimini geliştirebilir. Çağrı merkezinin müşteri deneyimini geliştirmesi konusunda öne çıkan başlıklar aşağıdaki gibidir:

 • Müşteri tutma oranı artar: E-ticaret müşteri deneyimi olan çağrı merkezi temsilcileri kullanıcılarla yakın dostluklar kurma ve samimi bağ oluşturma konusunda uzmandır. Bu tip durumlar e-ticaret müşterilerinde marka sadakati geliştirme hususunda önem taşır. Ayrıca iyi ilişkiler kolayca güven duygusu sağlayarak kalıcı müşteri edinme ve müşteri tutma konusunda fayda sağlayabilir.
 • Kapsamlı müşteri bilgisi edinilir: Çağrı merkezleri e-ticaret platformları için müşteri analizi yapma konusunda önemli veriler elde etmeye imkan tanır. Çağrı merkezi temsilcileri müşterilerden geri bildirim alma, sorunları değerlendirme, ürün/ hizmet hakkındaki düşünceleri öğrenme gibi konularda değerli bilgiler alabilir. Bu ayrıntılı ve önemli veriler e-ticaret firmalarına müşteri profili oluşturulması adına anlamlı katkılar sağlar. Bu da firmalar için yakın gelecekte müşteri deneyimini geliştirebilecek faydalı analizler yapma sürecine imkan tanır. Ortaya çıkan veriler e-ticaret işletmelerinin doğru pazar araştırması yapmasına ve kendi hedef kitlesine uygun reklam içerikleri hazırlamasına imkan sunar.
 • Müşteri yükü hafifler: E-ticaret çağrı merkezi için dış kaynak kullanımı, müşterilerin işlemlerini daha hızlı tamamlamaya ve sorunlara hızla çözüm bulabilmeye yardımcı olur. Çağrı merkezleri özellikle nakliye, kargo, ödeme gibi alanlarda pratik çözümler sunarak e-ticaret platformlarının müşteri yükünü önemli oranda hafifletebilir. Tüm bunlar müşterilerin deneyimini geliştirme konusunda firmalara destek sağlar.
 • Müşterilere çoklu kanallardan etkileşime girilebilir: Çağrı merkezi yazılımları müşterilerle e-posta, sosyal medya platformları, sohbet botları, web sitesi, canlı sohbet gibi çoklu kanallar üzerinden iletişime geçebilir. Çoklu kanala sahip sistemler müşterilerin e-ticaret platformuyla istediği zaman istediği yerden etkileşime girebilmesine imkan tanır. Birden fazla kanal üzerinden müşteri memnuniyeti imkanı sunan firmalar, müşteri deneyiminin iyileştirilmesini sağlar.

Çağrı Merkezi Yazılımının E-Ticaret Sektörüne Faydaları

E-ticaret çağrı merkezi yazılımları e-ticaret müşterilerine hizmet etmek için uzman çağrı temsilcilerinin yanında sektöre özel çözümler sunar. Çağrı merkezi yazılımlarının e-ticaret şirketleri için sağladığı faydalar aşağıdaki gibidir:

 • İlk çağrı çözümleri: IVR ve çağrı aktarma gibi bulut tabanlı çözümler çağrıların anında cevaplanmasına ve doğru kişiye aktarım yapılmasına olanak tanır. Böylece müşteri memnuniyeti artar.
 • Güvenli ödeme alma: Bulut yazılımlar çağrı merkezi temsilcilerinin kredi kartı gibi bilgileri görmesine gerek kalmadan sistem üzerinden rahatça ödeme alınmasına imkan sunar. 
 • Tutarlı müşteri deneyimi: Müşteriler çağrı merkezlerinde tutarlı ve güvenli bir deneyim elde ettiklerinde ilgili ürün/hizmete daha bağlı olma eğilimindedir. Doğru eğitim ve yazılım çözümleri ile müşteri tutarlılığı sağlayacak araçlar sağlanmış olur.
 • Aramaları hızlı yönlendirme: Bulut çağrı merkezi sistemlerindeki çağrı yönlendirme özelliği çağrı merkezi temsilcilerini uyararak doğru aramaların doğru kişiye ulaşmasını sağlar. 
 • Fırsatları yakalama: Çağrı kuyruğunu takip etme, müşteri geri arama veya sesli mesaj gibi bulut sistemi çözümleri sayesinde müşterileri geri aramak ve satış yapabilmek mümkün hale gelir. Bu sayede tüm satış fırsatları kolayca yakalanabilir.
 • Satış dönüşüm oranlarını artırma: Bulut yazılım programları potansiyel müşteri gruplarını satış sürecinin bir aşamasından diğerine otomatik bir şekilde aktarır ve artan satış dönüşüm oranlarından yararlanmak mümkün olur.
 • Marka sadakati yaratma: Mutlu ve tatmin olmuş müşteriler yeniden satın alma eğilimi gösterir. Çağrı merkezi operasyonlarını geliştirmek e-ticaret firmalarına üst satış, çapraz satış, satış tekrarlama konusunda yeni fırsatlar sunar.
 • Üretkenlik ve verimlilik: Çağrı merkezi temsilcileri kullandıkları yetenekli çağrı merkezi sistemleri sayesinde aramaları daha hızlı ve verimli şekilde yanıtlayabilir. Çağrı etiketleme, CRM entegrasyonları ve diğer özellikler çağrı merkezi ekibinin daha üretken ve verimli olmasına yardım eder.
 • Uzaktan destek fırsatı: Bulut çağrı merkezi yazılımları uzaktan çalışma sistemleriyle uyumludur. İnternet bağlantısı ve doğru giriş bilgileri ile birlikte çağrı merkezi temsilcileri her noktadan çalışabilme imkanına sahip olur.

 

Siz de e-ticaret şirketinizin müşteri hizmetleri alanında başarılı sonuçlar elde etmek için cloud call center software yazılım sistemiyle tasarlanmış AloTech e-ticaret çözümlerini inceleyebilirsiniz. Akıllı IVR ve CRM entegrasyonu gibi hızlı ve verimli çözümler sayesinde müşterilerinizle çoklu kanallardan etkileşim içine girebilir ve tüm operasyonları en iyi şekilde yönetebilirsiniz. AloTech imzalı yeni nesil çağrı merkezi çözümleri ile siz de dinamik e-ticaret sektöründe fark yaratın!

Diğer Blog Yazılarımızı Keşfedin

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat