7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

Yapay Zekanın Çağrı Merkezlerinde Sağladığı Avantajlar

Hüseyin Özkale
8 Nisan 2019
4 dakikalık okuma
GERİ DÖN

Yapay zeka, günümüzde pek çok alanda kendine yer bulmaya devam ediyor. Çağrı merkezlerindeki yapay zekaya geçiş süreci ise başından sonuna kadar çok ciddi avantajlar sağlıyor. Dilerseniz bu avantajları değerlendirelim.

Çağrı merkezlerinde yapay zeka ve yapay zeka tabanlı yazılımların kullanımı, öncelikli olarak çağrı merkezi hizmeti sunan şirketler için ciddi bir maddi avantaj sağlıyor. Geleneksel çağrı merkezi kurulum ve faaliyeti sırasında gerekecek ciddi maliyetlerin yükünden kurtarıyor. Ofis, ofis ekipmanları, ağ ve sistem kurulumları ve son olarak personel zorundalığı ortadan kaldırır. Bu da şirketlerin diğer iş kollarına yatırım yapmasını sağlayabilir.

Bir diğer önemli detay ise yapay zekanın müşteri sorunlarını çözme konusunda sağlayacağı avantaj. Öngörü ve analiz yetenekli yapay zeka yazılımları, müşterilerin şikayetlerini, geleneksel sistemlere göre veritabanlarından çok daha hızlı tarayarak daha hızlı çözüm ve sonuç üretebiliyor. Müşterinin yaptığı telefon görüşmesi sırasında söz edeceği konulardan veri taraması yapabilen yapay zeka sistemleri, standart çağrı merkezlerine göre daha hızlı sonuçlandırma yapabilmektedir. Bu da hem müşteri hem de şirket adına önemli bir zaman tasarrufu sağlayabilir.

Big Data yani Büyük Veri kullanımı, müşteri ihtiyaçlarını en hızlı şekilde tahmin etmeye yarar. Artırılmış diyaloglar ise sanal asistanların anlık olarak yardım sunmasını sağlar. Tüm bunlar sorun çözümleri açısından büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Yapay zeka ile geliştirilen çağrı merkezleri, sahip oldukları öğrenme algoritmaları ile kendi kendilerini geliştirebilir. Bu da personel eğitimi için gerekecek olası harcama ihtiyacını ortadan kaldırır.

AloTech’in müşterilerine sunmuş olduğu çağrı merkezi roboto AloBot, tüm bu nitelikleri barındıran yapısı sayesinde bulut tabanlı çağrı merkezlerinin en önemli kozu olmayı başarıyor. Kısa bir süre önce düzenlenen 3. Buluttan Çağrı Var etkinliği kapsamında tanıtımı yapılan AloBot, ek kurulum, yazılım kurulumu, ekstra personel ihtiyacı olmadan, müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

AloBot’un en önemli avantajlarından biri olan yapay zeka desteği ise tüm sektörler için %100 uyumlu olmasını sağlıyor. Gelişmiş IVR sistemi ise yapay zekanın da katkısı ile sürekli olarak öğrenme ve kendini geliştirme yeteneğine sahip.

Standart ACD, CTI, IVR ses kayıt özelliklerine ek olarak, entegre edilmiş TTS/ASR, Wall Board, Predictive Dialer, CRM Entegrasyonu, açık kullanıcı programlama arayüzü, canlı mesajlaşma arayüzü, mobil uygulama arayüzü, yapay zeka entegrasyonu- AloBot, ChatBot ve WebRTC gibi geleneksel sistemlerde yer almayan ve sadece ek maliyetlerle elde edilebilen tüm bu sistemleri tek bir sistem altında, kolay kullanım ve düşük maliyetlerle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Text to Speech ve Speech to Text yetenekleri ile sesli ve yazılı ortamlardaki içerikleri tanımlayabilen AloBot ve Chatbot, Google Cloud altyapısını kullanıyor. Yapay zeka ile desteklenmiş AloBot ve Chatbot sistemleri, geleneksel çağrı merkezlerindeki müşteri deneyimini daha üst seviyelere taşıyabiliyor. Bu durum ise hem hizmeti kullanan şirketler hem de şirketlerle irtibatta olan müşteriler için zamandan tasarruf anlamına geliyor. Bu avantajlar ile birlikte, yapay zekanın çağrı merkezlerinde kullanılmaya başlamasının, şirketler ve çağrı merkezleri açısından önemli avantajlar taşıdığını anlayabilirsiniz.

Dünya standartlarında bir çağrı merkezi platformu ile operasyonunuzu güçlendirin

Ücretsiz demo talebinde bulunun ve operasyonunuzun ihtiyaçlarına göre yapılandırmalar ve entegrasyonları oluşturmaya bugünden başlayalım
PAYLAŞ

Diğer İçerikler

7 Ekim 2021
İlk Çağrı Çözümü Oranını İyileştirmek için 24 İpucu

İlk Çağrı Çözümü Oranını İyileştirmek için 24 İpucu First Call Resolution (İlk Çağrı Çözümü) çağrı merkezinize ulaşan bir çağrıda, müşterinizin sorun veya şikayetinin çağrı merkezine ilk ulaştığı anda çözülmesidir. Müşteriniz sorunu çözüldüğü için tekrar size ulaşmaya çalışmaz ve operasyonunuz üzerinde ek bir yük oluşmaz. Aynı zamanda kısa sürede çözülen sorunlar sebebiyle müşteri memnuniyeti de olumlu […]

3 Nisan 2019
6563 Sayılı İzinsiz SMS / e-posta Kanunun Getirdikleri

1 Mayıs 2015 tarihi itibari ile 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun devreye alındı.

6 Kasım 2019
Startup İstanbul Scaleup Birincisi AloTech

Etohum tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Startup İstanbul etkinliğinin Scaleup birincisi AloTech oldu.

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat