Google Bard Nedir? ChatGPT ile Farkları Nelerdir?

AloBot

AloBot

Google Bard Nedir? ChatGPT ile Farkları Nelerdir?

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte yapay zeka tabanlı sohbet botlarına olan ilgi de artmış durumda. Özellikle kısa zaman önce ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi ve kısa sürede büyük popülerlik kazanması, sektörün liderlerinden Google’ı da harekete geçirdi. ChatGPT’nin elde ettiği bu başarısından esinlenen Google, Bard adını verdiği yeni yapay zeka sohbet botunu teknoloji dünyasına sundu. Gelin, çağrı merkezi alanında da sıkça kullanılan, son zamanlarda en çok adından söz ettiren iki farklı yapay zeka yazılımı ve özelliklerine birlikte göz atalım. 

Google Bard Nedir?

ChatGPT’nin alternatifi olarak görülen Google Bard AI destekli sohbet botudur. Kullanıcılarla etkileşim kurarak kendisine yöneltiren sorulara gerçek zamanlı yanıtlar sağlayan Bard’ın temel amacı, kullanıcıların belirli bir konu hakkında detaylı bilgi edinmelerini kolaylaştırmak ve geniş bilgi yelpazesinde yardımcı olmaktır. Google’ın LaMDA dil modelini kullanan Bard, model sayesinde gerçek zamanlı veri avantajı ile öne çıkar. LaMDA, daha az bilgi işlem gücü kullanarak etkili ve ölçeklenebilir geri bildirimler sunan özel bir dil modelidir.

Google Bard’ın dikkat çekici özelliklerinden biri de Google arama motoru ile olan entegrasyonudur. Söz konusu entegrasyon sayesinde, internette bulunan en güncel bilgilere erişerek kullanıcılara anlaşılması kolay yanıtlar sağlar. Bard sadece basit soruları yanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda karmaşık ve detaylı sorulara da cevap verebilir. Örneğin, buzdolabınızdaki malzemelerle hangi tarifi yapabileceğinizi sorabilir ya da Google aramasının tek başına cevaplayamayacağı derinlemesine sorunlara yanıt alabilirsiniz.

ChatGPT ile Google Bard Arasındaki Fark Nedir?

Google Bard ve ChatGPT, yapay zeka tabanlı metin oluşturma alanında önemli oyuncular olsa da aralarında bazı temel farklar mevcuttur. Bu bağlamda Google Bard’un belki de en çarpıcı özelliği canlı internet bilgisine erişme kapasitesine sahip olmasıdır. Söz konusu özellik, Bard’ın sürekli değişen ve güncellenen web içeriğine gerçek zamanlı olarak erişebilmesini sağlar. Böylece en güncel haberlerden, gelişmelerden ya da trendlerden haberdar olabilir. Diğer yandan ChatGPT sadece 2021’e kadar olan eğitim verilerine dayanarak bilgi sağlar. Bu da onun Bard’tan daha eski bilgilere sahip olduğu anlamına gelir.

Entegrasyon açısından düşünüldüğünde Google Bard, Google’ın kendi ekosistemine sorunsuz şekilde entegre edilebilir. Android, Chrome OS, Gmail, Google Docs ve Chrome web tarayıcısı gibi eklentiler, Bard’ın entegrasyon kabiliyetine sahip olduğu platformlardan sadece birkaçıdır. Google’ın AI desteğini Workspace ve Gmail’e eklemeyi planladığı belirtilmiş olsa da henüz bu konudaki ayrıntılar tam olarak açıklanmamıştır. Adı geçen entegrasyonların sağlanmasının ardından Bard, kullanıcılara web sitelerinden bilgi özetleri sağlayabilir ya da doğrudan belgeler oluşturabilir.

Etkileşim açısından bakıldığında kullanıcılar sesle Bard ile iletişim kurabilirler. Bu da kullanıcılara yazmak yerine konuşarak hızla bilgi alma imkanı tanır. Fakat ChatGPT şu an için metin tabanlı iletişim sunduğundan henüz sesli etkileşim özelliği mevcut değildir. Kullanılan yapay zeka modelleri açısından iki platform arasında farklılıklar yer alır. Bard, Google’ın kendi LaMDA dil modeline dayanırken, ChatGPT OpenAI tarafından geliştirilen ve GPT-3.5 ile ChatGPT 4 gibi model varyasyonlarına dayanan yapay zeka modellerini kullanır. İki platform arasındaki yanıtlama tarzlarının da farklılık gösterdiği söylenebilir. Bard, kullanıcının ihtiyaçlarına daha doğrudan ve hızlı yanıtlar sunarak spesifik bilgilere erişimini kolaylaştırır. ChatGPT ise daha kapsamlı, detaylı ve uzun yanıtlarla bilgi sağlar. Bu da kullanıcıya konu hakkında daha geniş bir perspektif sunar.

Google Bard Nasıl Kullanılır?

Özellikle son güncellemeleri ile pek çok dil desteğine sahip olan Bard’ı kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İnternet tarayıcınızı açarak Bard’ın resmî sitesine gidin.
 • Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş” butonuna tıklayarak Google hesabınızla oturum açın.
 • Oturum açtıktan sonra ana sayfada yer alan “Bard’ı dene” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan kullanım şartlarına “Kabul ediyorum” seçeneğini tıklayarak onay verin.
 • “Devam et” butonuna tıklayarak Bard’ın chat arayüzüne erişin.
 • “Buraya bir istem girin” yazısının bulunduğu metin kutusuna istediğiniz bir soru ya da komutu yazın. Örneğin; “Bana güzel bir şiir yazabilir misin?” yazabilirsiniz.
 • Yazdığınız metni göndermek için kutucuğun yanında bulunan gönder butonuna tıklayın. Bard kısa bir süre içerisinde size yapay zeka destekli bir yanıt verecektir.

Google Bard ile Neler Yapılabilir?

Google Bard, kullanıcılara çok çeşitli işlevler sunan gelişmiş yapay zeka sohbet botudur. Google Bard ile yapılabilecek bazı işlemler şunlardır:

 • Kullanıcılar, herhangi bir kitap, film ya da popüler konular gibi belirli konu hakkında genel görüşler ile değerlendirmeleri öğrenmek istediklerinde Bard’dan yardım alabilirler. Bu da karar verme süreçlerinde ya da genel kültürlerini artırma konusunda büyük avantaj sağlar.
 • Yaratıcı yazı ihtiyaçları için de Bard mükemmel yardımcıdır. Şiir, e-posta ya da mektup gibi kişisel özgün metinler oluşturabilme kabiliyeti sayesinde, kullanıcılar kendileri için özelleştirilmiş içeriklere kolayca erişebilirler. Bard’ın söz konusu özelliği, özellikle kişiye özel içerik oluşturmak isteyenler için benzersiz deneyim sunar.
 • Programlama dünyasında da Bard’dan yararlanmak mümkündür. Basit kod parçacıkları, algoritmalar ya da fonksiyonlar oluşturmak için Bard’ı kullanabilirsiniz. Yazılım geliştiricileri ile kodla ilgilenen kişiler, yazdıkları kod satırlarındaki hataları tespit etmek, var olan hatalar için çözüm önerileri almak amacıyla Bard’ı kullanabilirler.
 • Çeviri konusunda da Bard oldukça yeteneklidir. Farklı dillere çeviri yapabilme kabiliyeti, kullanıcıların anında çeviri ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar. Özellik, birden fazla dilde iletişim kurma ihtiyacı olanlar için oldukça kullanışlıdır.
 • Sesli yanıtlar ve görsel tanıma gibi özellikler de sunan Bard, kullanıcı deneyimini üst seviyeye taşır. Bard’ın verdiği yanıtları sesli olarak dinleyebilir, böylece metni okuma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Öte yandan Google Lens ile çekilen herhangi bir fotoğrafı Bard’a yükleyerek, ilgili görsel hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bazı sorularınızın yanıtlarını, konu ile ilgili görsellerle desteklenmiş olarak almanız da mümkündür.
 • Bard ile yaptığınız sohbetleri başkaları ile paylaşmanız ya da önceki sohbetlerinizden kaldığınız yerden devam etmeniz de mümkündür. Sohbet yönetimi konusunda, birden fazla sohbeti aynı anda sürdürebilir, istediğiniz sohbetleri sabitleyebilir ya da yeniden adlandırabilirsiniz.
 • Ürettiklerinizi doğrudan Google servislerine aktarma imkanı da Bard’ın sunduğu avantajlardan biridir. Örneğin, Bard ile oluşturduğunuz bir metni hemen Google Dokümanlar’a ya da Gmail’e aktarabilirsiniz. Ayrıca Adobe Firefly hizmetinin de entegrasyonu sayesinde, belirttiğiniz kelime öbekleri ile ilgili görseller elde etmeniz mümkündür. Bu da yaratıcı projelerinizde size ilham kaynağı olabilir.

Google Bard Ücretli mi?

Metin oluşturma, diller arasında çeviri yapma, yaratıcı içerik yazma gibi yetenekler ile kullanıcıların sorularını bilgilendirici şekilde yanıtlama özelliğine sahip olan Google Bard ücretsiz yapay zeka botlarından biridir.

Peki yapay zeka destekli call center studio ve call center software tabanlı çağrı merkezi yazılımlarının iş süreçlerinizi ve müşteri ilişkilerinizi nasıl dönüştürebileceğini hiç düşündünüz mü? Söz konusu inovasyonlarla iş verimliliğinizi artırmak, müşteri memnuniyetini yükseltmek, operasyonel maliyetleri azaltmak artık elinizde. Bu konuda profesyonel ve etkili bir çözüm arayışı içindeyseniz, AloTech’in sektördeki deneyimini ve uzmanlığını değerlendirebilirsiniz. Siz de geleceğin çağrı merkezi çözümlerini bugünden deneyimlemek istiyorsanız AloTech uzmanları ile iletişime geçebilir, işletme verimliliğinizin en önemli bileşenlerinden biri olan müşteri deneyiminizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımızı Keşfedin

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat