7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

Şirketlerin buluta geçişe bakış açısı nasıl?

Hüseyin Özkale
5 Nisan 2019
3 dakikalık okuma
GERİ DÖN

Çağrı merkezi hizmetlerini klasik oluşumlardan bulut sistemine taşımak, şirketlerin finansal politikaları açısından önemli hamleler arasında yer almaya başladı. Peki, yıllardır alışık olduğumuz çağrı merkezleri neden buluta taşınmalı?

Bulut çağrı merkezinin şirketler için avantajları

Çağrı merkezleri geleneksel yapılarda hazırlandığı zaman şirketler için öncelikli olarak ciddi bir bütçe kullanımı gerektiriyor. Bina tercihi, ofis kurulumu, network kurulumu ve pek çok konuda önemli yatırım ve harcamalara sebep oluyor. Bir diğer konu ise zaman. Geleneksel çağrı merkezi oluşumları fiziksel kurulum ve hazırlıklardan dolayı ciddi anlamda zaman kaybına neden olabiliyor. Bu noktada ise bulut çağrı merkezi sistemine geçmenin ciddi avantajları karşımıza çıkıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, şirketler buluta taşınmaya başladı. Müşterilerine daha iyi hizmet vermek isteyen şirketlerin %25 gibi bir kısmı tamamen geçiş sağladı. %28’lik bir kısım ise kısmen geçişlerini gerçekleştirirken %21 oranında kalan kısım ise gelecek dönemlerde buluta geçmeyi düşünüyor.

Bu araştırma bulut çağrı merkezine geçen şirketlerin, müşteri memnuniyeti, yeni teknolojilere uyum ve finansal avantajlar sağlaması gibi detaylar nedeniyle ciddi anlamda memnun olduklarını ortaya koyuyor. Anketten maliyet avantajı konusunda %89 oranında bir fikir ortaklığı çıkarken, %88 oranında da kullanım kolaylığı ve işlevselliğin sunduğu avantajları gösteren bir rakam karşımıza çıkıyor.

AloTech, sunduğu gelişmiş bulut çağrı merkezi hizmetiyle bu bulut sistemlerine geçişlerde en çok tercih edilen kuruluşlardan biri oldu. Maliyetleri ciddi oranda azaltan sistemi, kolay kurulum ve kullanım imkanları gibi etkenler, AloTech’i tercih noktasında avantajlı konuma getiriyor.

AloTech, hızlı kurulum, ekstra yazılım ve işletim sistemi maliyeti sunmayışı, bakım ve güncelleme masrafı sunmayan yapısı ve kolay entegre edilebilir sistemi sayesinde şirketlerin gözdesi haline geldi.

Yapılan araştırmaya göre %89 gibi çok büyük bir kitle bulut çağrı merkezlerinin kolay kullanımı nedeniyle tercih edildiğini ortaya koymakta. %87 oranında bir kitle ise ürün ve hizmet devamlılığına ek olarak, olası doğal felaketler nedeniyle veri kaybı yaşanmadığı için bu sistemleri tercih etmekte.

Bulut sistemlerine geçiş ve AloTech’in dikkat çeken avantajları arasında düşen maliyetler ve hızlı kurulum gibi nitelikler de önemli role sahip detaylar arasında yer almakta. Ayrıca sadece kullanım oranı kadar ödeme esnekliği ile ihtiyaç dışı kullanımların maliyetleri de ortadan kalkıyor. Kolay entegrasyon da AloTech’in önemli avantajları arasında.

Karmaşık ve eski tip çağrı merkezi sistemleri hem detaylı hem de genel açılarıyla şirketler adına büyük yüklere sebep olurken, buluta taşınan çağrı merkezi sistemleri hem daha modern hem de her açıdan avantajlı oluşu ile tercih edilmektedir. Tüm bu avantajları ve kolaylıkları düşündüğümüzde ise şirketlerin bulut çağrı merkezi sistemlerine neden geçiş yapması gerektiğini çok net bir biçimde anlayabiliriz.

Demo uygulamaya linkten ulaşabilirsiniz

Dünya standartlarında bir çağrı merkezi platformu ile operasyonunuzu güçlendirin

Ücretsiz demo talebinde bulunun ve operasyonunuzun ihtiyaçlarına göre yapılandırmalar ve entegrasyonları oluşturmaya bugünden başlayalım
PAYLAŞ

Diğer İçerikler

10 Haziran 2020
Müşteri Deneyiminizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Yıllar içinde müşterilerin ihtiyaçları ile beraber beklentileri de değişti. Dijitalleşmeyle birlikte çağrı merkezleri, yalnızca gelen çağrıları cevaplayan ve önceden belirlenmiş bilgilere göre müşterileri yönlendiren bir sistemin ötesine geçmeye başlıyorlar. Peki çağrı merkeziniz bu değişime ayak uydurabiliyor mu?

8 Nisan 2019
Bilim Kahramanları Buluşuyor/ FLL Turnuvası’nda AloTech Sponsorluğu

Bilim Kahramanları Derneği, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle dünyada 80 ülkede 25.000’in üzerinde takımın katılımıyla yapılan FIRST® LEGO® League (FLL) etkinliğini Türkiye’de düzenliyor.

9 Nisan 2019
AloTech, Google Cloud Day’de Sahnedeydi!

19 Aralık’ta Google tarafından tüm dünyada düzenlenen Google Cloud Day etkinliğinin İstanbul ayağı Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center’da gerçekleştirildi. Bulutun geleceğini keşfedin temasıyla lanse edilen etkinliğe 500’ün üzerinde katılımcı oldu. Etkinlikte teknoloji dünyasına yön veren yenilikler anlatıldı, değişim ve dönüşümün boyutuna tanıklık edildi.

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat