Müşteri Hizmetlerinde Duygusal Bağ Kurmanın Yolları

AloBot

AloBot

Müşteri Hizmetlerinde Duygusal Bağ Kurmanın Yolları

Dünya üzerindeki birçok marka için başarıya giden yol, kaliteli müşteri hizmetleri yönetiminden geçer. Markaların müşteri sadakati kazanması ve uzun vadede büyüyerek gelişim gösterebilmesi büyük ölçüde müşterilerle kurulan doğru iletişim tekniklerine bağlıdır. Müşteri memnuniyeti ve iyi deneyim geliştirmeye yatırım yapan çağrı merkezi birimleri piyasada açık rekabet avantajına sahip olur. Bu sayede şirketler müşteri sadakati edinme yolculuğunda öne çıkarak kendilerini rakiplerinden ayrıştırabilme fırsatı yakalar.

Çağrı merkezi temsilcileri şirkette müşterilerle ilk iletişim kuran kişilerdir. Şirketin sesi olan bu kişiler, iyi bir müşteri deneyimi konusunda tüm sorumluluğu üstlenir. Bu da müşteri temsilcilerinin müşterilerin desteğini almak için onlarla güçlü duygusal bağlar kurabilmesi anlamına gelir. İşte bu noktada tüm çağrı merkezi ekibini duygusal zekayı yönetecek biçimde eğitmek önem taşır. Duygusal zeka becerileri sayesinde başkalarının duygularını tanımak ve yönetmek mümkün olur. Öte yandan duygusal zeka eğitimlerini iyi bir çağrı yönetim sistemiyle birleştirmek gelişmiş müşteri memnuniyetine imkan tanır. Her kanaldan müşteri destek hizmetine olanak tanıyan AloTech sayesinde tüm müşteri ilişkilerini tek ekrandan kolayca yönetebilirsiniz. Peki, çağrı merkezlerinde duygusal zekanın rolü nedir ve müşteriyle duygusal bağ kurma yöntemleri nelerdir? Gelin müşterilerle duygusal bağ geliştirmenin öne çıkan konu başlıklarını birlikte keşfedelim.

Müşterilerle Duygusal Bağ Kurmak Neden Önemlidir?

Duygular, müşterilerin eylem ve davranışlarını büyük ölçüde etkileme eğilimindedir. Dolayısıyla müşterileri temsilcilerinin müşteri ile olan etkileşimi marka sadakatinden satın alma kararlarına kadar bir dizi eylemde söz sahibidir. Çağrı merkezi çalışanları için en önemli konulardan biri karşıdaki kişinin o anki duygu ve düşüncelerini anlayabilmektir. Müşteriler, arama sonrasında rahatlık ve memnuniyet duygusu hissettiğinde çağrı merkezi birimine ve markaya karşı güven geliştirme eğiliminde olur. Böylece herhangi bir sorun olduğunda çağrı merkezini arayıp destek isteme konusunda daha hevesli davranır, markaya olan güveni artar. 

cagri merkezi calisani gülümsüyor

Duygusal Zekanın Çağrı Merkezlerindeki Rolü

Duygusal zeka kavramının şirkette en güçlü şekilde ortaya çıkacağı yer çağrı merkezidir. Çağrı merkezi temsilcileri müşterilerle iyi ilişkiler geliştirmek, müşteri kaybını telafi etmek ve markaya değer kazandırmak için harika fırsatlara sahiptir. İyi eğitimli müşteri temsilcileri, müşterilerin duygularını anlamlandırarak müşteri sorunlarını anlamak, bu konularda çözüm üretmek ve onlara yeni ürünler satmak konusunda performans gösterebilir. Bu açıdan bakıldığında müşteri temsilcileri şirket tanıtımını yapmak ve müşteri deneyimini geliştirmek konusunda üst düzey potansiyele sahiptir. Müşteri temsilcilerinin duygusal zekasını geliştirmek müşterilerle daha anlamlı ilişkiler kurulmasına katkı sunar. Çünkü müşteri sadakatini sağlamak, müşterilerin karar ve davranışlarını yönlendirmek, onlarla sıcak iletişim kurmak ile yakından ilgilidir. Günümüzde duygusal zeka becerilerine önem veren şirketler daha iyi çağrı merkezi performansı konusunda öne çıkar. Çağrı merkezi temsilcilerine duygusal zeka konusunda gerekli eğitimleri sunmak, ölçme ve değerlendirme tekniklerini öğretmek, bunun için kaynak ayırmak şirketlerin rakiplerinin önüne geçmesine imkan tanır.  

Çağrı Merkezinde Duygusal Zeka Eğitim Sürecinde Yapılabilecekler

Günümüzde müşteri hizmetleri alanında çalışan kişilerin müşteri memnuniyeti ve duygusal bağ geliştirme konusunda duyarlı olması, çağrı merkezinin performansına önemli faydalar sağlar. Çağrı merkezinde temsilcilerin duygusal zeka becerilerini geliştirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Tüm müşteri bilgilerini tek bir ekranda sunma: Müşterilerin tüm bilgilerini tek bir ekranda toplayıp sunabilmek müşteri temsilcilerine büyük avantaj sağlar. Müşterinin şirketle olan tüm geçmişini anlayabilmek temsilcinin karşısındaki kişiyle doğru iletişim gerçekleştirmesinde rol oynar. Yeni nesil CRM entegrasyonlu çağrı merkezi yazılımları ile tüm müşteri ilişkilerini tek bir noktadan yürütebilirsiniz. Bu sayede temsilcilerinize hızlı yanıt gibi artılar da sunmuş olursunuz.
  • Farklı durumlarla başa çıkma: Müşteri temsilcilerini belirli komutlar ve prosedürlerle oluşturulmuş yanıt sistemi yerine müşteriyle özel iletişim geliştirme konusunda eğitebilirsiniz. Belirli senaryolar oluşturup o duruma karşı empati geliştirme çalışmaları yapmak benzersiz durumlarla başa çıkabilme konusunda temsilcilere yardımcı olur. Bu tip eğitimler aynı zamanda müşterilerin kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi edinmesi adına da değerlidir.
  • Çağrı merkezini müşteri perspektifinden oluşturma: Çoğu müşterinin sıkıcı bulduğu yanıt menüleri kullanmak yerine çağrı merkezini empati içerecek şekilde güncellemek müşterilerin memnuniyetini artırabilir. Çağrı merkezi geliştirme yolculuğunda müşterilerden bu konuda geri dönüşler almak oldukça yararlı sonuçlar sağlayabilir.
  • Çağrı merkezi simülasyonları deneme: Müşteri temsilcisinin karşı tarafın ses tonunu tanımadan önce kendi ses tonunu ayarlaması veya belirli senaryolarda ses tonunu nasıl ayarlaması gerektiği konusunda eğitimler düzenleyebilirsiniz. Çağrı simülasyonları ile tepkileri ölçebilir ve ses tonlarını inceleyerek daha iyi bir müşteri deneyimi adına çalışmalar yapabilirsiniz.

kalp seklinde sosyal medya beğeni butonu

Müşterilerle Duygusal Bağ Kurmanın Yolları 

Müşteri temsilcilerinin çağrı sırasında karşıdaki kişiyle duygusal bağ kurabilmesi sorunun çözümü adına son derece önemlidir. Ek olarak iyi bir iletişim markaya katma değer kazandırarak müşteri deneyimini geliştirmede rol oynar. İşte görüşme esnasında müşterilerle duygusal bağ kurma konusunda öne çıkan yöntemler:

Müşteri İsteklerini Tahmin Edin

Çağrı merkezi temsilcileri, müşterilerin ses tonu ve sözlü ifadeleri aracılığıyla müşterileri isteklerini anlamaya odaklanmalıdır. Bu sayede soruna daha kısa sürede çözüm bulabilmek mümkün olur. Ayrıca müşteriyi gerçekten dinlemek ona saygı gösterdiğinize ve sorun için çözüm arayışında olacağınıza dair karşı tarafta olumlu bir izlenim uyandırır. Müşteri isteklerini anlamadığınız noktalarda kibarca detaylı açıklama talep etmek, doğru çözüm senaryoları geliştirebilmek adına fayda sağlar.

Müşteriye İsmiyle Hitap Edin

Arayan kişiye ismiyle hitap etmek karşı tarafın değerli hissetmesinde büyük rol oynar. Müşteri adını doğru şekilde telaffuz ettiğinize emin olun. Karşı tarafın ismini kullanmak müşteriyle kişisel bağ kurmanıza ve duygusal tatmin yaratmanıza yardım eder. Müşterinin çağrı sırasında ilgili bir kişiyle konuşma hissine kapılması müşteri deneyimi adına olumlu sonuçlar sağlar.

Konuşurken Gülümseyin

Çağrı sırasında olumlu bir izlenim yaratmak adına konuşurken gülümsenebilir. Bu, karşı tarafın, firmanızın olumlu bir enerjide ve çözüm odaklı bir yaklaşımda olduğunuzu hissetmesini sağlar. Bu sebeple ilgili ve pozitif bir üslup belirlemek, konuşma tarzını olumlu ifadelerle yürütmek müşterilerle duygusal bağ geliştirme konusunda fark yaratır. 

Dürüst Davranın

Sohbet esnasında karşı tarafa yapamayacağınız sözler vermek yerine güven kavramına odaklanın. Müşteriye herhangi bir konuda dürüst davranmak ileride çağrı merkezini tekrar arayabilmesi adına teşvik edicidir. Bunun yanında dürüst iletişim müşteri memnuniyeti gelişimine de pozitif değer katar. Dürüstlük üzerine kurulu sohbetler, müşterilerle güven ve duygusal bağ geliştirerek müşteri deneyimini üst noktaya taşır.

Doğal Olun

Çağrı sırasında karşı tarafla sıcak ve samimi bir sohbet kurabilir, karşınızdakine gününün nasıl geçtiğini sorabilirsiniz. Didaktik ifadeler ve soğuk bir konuşma yerine doğal davranışlar sergileyerek müşterilerle aranızda duygusal yakınlık oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda görüşme sırasında müşteriyi anladığınızı hissettirmek ve empati kurabilmek de iyi bir müşteri deneyimine zemin hazırlayabilir.

Siz de çağrı merkezi temsilcilerine duygusal zeka eğitimleri vererek müşteri memnuniyeti geliştirme konusunda önemli adımlar atabilirsiniz. Müşterilerle duygusal bağ kurma yöntemlerinin yanında yeni nesil çağrı merkezi çözümlerine de öncelik vererek mükemmel müşteri deneyimi geliştirme konusunda öne çıkabilirsiniz. AloTech çağrı merkezi sistemi ile CRM yazılımlarını çağrı merkezine entegre edin ve tüm operasyonları tek bir noktadan yönetin! Hazır entegrasyon çözümleri ile çağrı merkezi verimliliğinizi kolayca artırın!

Diğer Blog Yazılarımızı Keşfedin

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat