7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Entegre Olun!

AloTech' in güçlü altyapısıyla entegrasyon süreçlerinizi kolaylaştırın. İhtiyacınıza yönelik iş uygulamalarınızı çağrı merkeziniz ile entegre ederek operasyon verimliliğinizi artırın. Siz de Türkiye’nin en büyük çağrı merkezi bulutu ile tanışın, sektörünüzde fark yaratın.

Entegrasyonlar

TRA Bilişim
CRM / ERP

AloTech, TRA Bilişim ürünü BOSS entegrasyonu ile arayan telefon numarası kontrolü yaparak müşteri yöneticisine yönlendirme sağlayabilir ve BOSS içerisine eklenen Softphone ile BOSS üzerinden arama yapabilir, çağrı karşılayabilir, raporlayabilirsiniz.

Pipedrive
CRM / ERP

Pipedrive entegrasyonu sayesinde müşteri bilgilerini temsilci önüne getirebilir ve çağrı kayıtlarını kişi kartı içerisinde tutabilirsiniz. Arayan numara kayıtlı değilse otomatik kişi kartı oluşturabilir ve  AloTech Softphone’u ile Click2call aramalar yapabilirsiniz

Estesoft
CRM / ERP

Estesoft içerisine eklenen AloTech Softphone’u sayesinde ikinci bir ekran açmaya gerek kalmadan Estesoft üzerinden arama yapabilir, çağrı karşılayabilir, raporlayabilirsiniz.

Zendesk
CRM / ERP

Zendesk entegrasyonu ile gelen aramalarda otomatik ticket oluşturabilir, içerisinde görüşmenin ses kaydını tutabilir, Müşteri bilgilerini temsilcilerin önüne getirebilir, click2call aramalar yapabilir, AloTech Softphone’u sayesinde tek ekran çalışabilirsiniz.

Dinamik CRM
CRM / ERP

SoftPhone ile arama işlemlerini web tabanlı telefon uygulamasından gerçekleştirebilir, Müşteri Kartı Pop-up ile gelen aramalarda arayan müşterinin bilgisini ekrana getirebilir, Click2Call ile Dinamik CRM üzerinden tek tıkla çağrı başlatabilir ve raporlayabilirsiniz.

MyBasic CRM
CRM / ERP

Arama datalarını CRM içinde tutabilir, müşteri kartını otomatik olarak ekranda görebilirsiniz. AloTech altyapısını tek ekranda kullanabilir, tek tuşla arama başlatabilir ve otomatik arama sistemindeki dataları MyBasic CRM üzerinden yönetebilirsiniz.

ROP
CRM / ERP

ROP (Restoran Otomasyon Programı) entegrasyonu ile restoranı arayan müşterilerin kayıtlarını ek bir cihaz gereksinimi olmadan sipariş alacak kişilerin önünde açabilirsiniz. Böylelikle kayıtlı olan müşterilerin restorana yaptıkları aramaları da bu sistemde kayıt altına tutabilirsiniz.

Microsoft Dynamics
CRM / ERP

MS Dynamics entegrasyonu sayesinde Click2Call aramalar yapabilir, callid ile mevcut datayı temsilci önüne getirebilir ve çağrı sonuç kodlarının bu platformda raporlayabilirsiniz.

Salesforce
CRM / ERP

Salesforce entegrasyonunda çağrı callid ile mevcut müşteri bilgilerini temsilcilerinizin önüne getirebilirsiniz. AloTech Softphone’u ile ikinci bir ekrana gerek kalmadan Salesforce üzerinden arama yapılabilir, raporlayabilir ve ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz.

Next4Biz
CRM / ERP

Next4Biz entegrasyonu ile müşteri bilgilerini temsilci önüne getirebilir ve çağrı kayıtlarını kişi kartı içerisinde tutabilirsiniz. Next4Biz içerisine eklenen Alotech Softphone’u ile tek ekran üzerinden arama yapabilir, çağrı karşılayabilir, raporlayabilirsiniz.

Zoho
CRM / ERP

Zoho entegrasyonu ile gelen çağrı sırasında mevcut müşteri bilgileri temsilci önüne getirilebilir, CRM içerisinde dış aramalar yapabilirsiniz. Zoho ve AloTech altyapıları tam uyumla çalışır ve bu entegrasyon sayesinde tüm Zoho ürünerini kolayca kullanabilirsiniz.

Windesk
CRM / ERP

AloTech ve WinDesk entegrasyonu ile Gelen/Giden çağrı süreçlerinizi optimize ederek müşteri iletişiminizi tüm süreç boyunca takip edebilirsiniz.

SAP CRM
CRM / ERP

SAP CRM entegrasyonu ile müşterilerin SAP içerisinde yer alan bilgilerine dair aramalar yapabilir, arama sonuçlarını raporlayabilir, CRM’den çıkmadan tek tıkla Click 2 Call aramalar yapabilirsiniz.

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat