7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

Sosyal Mesafe Sanal Yakınlığı mı Artırıyor?

Hüseyin Özkale
13 Kasım 2020
4 dakikalık okuma
GERİ DÖN

Herkesin bildiği üzere Mart ayında ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görülmesi ile birlikte sosyal hayatımızda pek çok kısıtlama ve değişiklik meydana geldi. Koronavirüsün etkilerini en aza indirebilmek ve insanların korunabilmesini sağlamak amacı ile ülkemizde gerçekleştirilen önlemlerin ilk sırasında ise evden çalışma yani home office çalışma modeli yer alıyor.

Bunun yanı sıra “Evde Kal” çağrısı ve çeşitli dönemlerde çeşitli illerde yapılan sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte pek çok kişinin evde çok daha fazla vakit geçirdiğini ifade edebiliriz. İşte bu kısıtlamalar insanlarda ve işletmelerde çeşitli değişiklikler meydana getirerek bireylerin ve işletmelerin işleyiş süreçlerinin de farklılaşmasına neden olmuştur.

Özellikle evden çalışabilecek olan ofis çalışanlarının evden çalışmaya başlaması ile birlikte pek çok kişinin eve kapandığını ve kendini daha iyi koruyabildiğini gözlemlemek mümkün. Peki, koronavirüs ve evden çalışma süreci içerisinde şirketler nasıl bir normalleşme sürecine girdi? Özellikle çağrı merkezi çalışanları kendilerini virüsün etkilerinden koruyabilmek için neler yaptı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sosyal Mesafenin Çağrı Merkezi Çalışanlarına Etkisi

Dünya genelinde birçok şirket sosyal mesafeyi koruyabilmek adına çalışanlarının evden çalışmasına olanak tanımış ve bu sayede çok daha fazla çalışanın korunabilmesi sağlanmıştır. Çeşitli sektörlerde sosyal mesafe ve çağrı merkezi çalışanlarının home office çalışma düzenine geçmeye başladığını söyleyebiliriz. Ancak özellikle çağrı merkezi sektöründe bu değişimin çok daha hızlı ve etkili geliştiğini görebiliriz. Bulut tabanlı çağrı merkezi hizmeti alan firmalar ve çalışanları koronavirüsten korunabilmek için home office çalışma düzenine geçerken çalışanlar, çok daha verimli bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar.

Müşteri hizmetleri çalışmalarına uzaktan devam etme kararı alan firmalar çağrı merkezi çalışanlarının takip edilebilir olması özelliği ile söz konusu çalışanlarını kontrol edebilir ve performanslarını da ölçebilirler.

Sosyal Mesafe Çağrı Merkezi Çalışanlarına Ne Kattı?

Öncelikle sosyal mesafe kuralını uygulayabilir hale gelen tüm çalışanların kendilerini çok daha güvenli ve huzurlu hissettiğini ifade edebilmemiz mümkündür. Çünkü herhangi bir şekilde iş yeri nedeni ile virüse yakalanma ve diğer kişilere bulaştırma ihtimali olmayan çalışanlar bu şekilde çok daha verimli bir şekilde çalışmalarını sürdürmeyi sağlayabiliyorlar. Ofislerde çalışmak zorunda olan çalışanların ise kendilerini huzursuz, güvensiz hissettiği ve verimliliklerinin düştüğü de bir başka gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra çalışanlar, evden çalışma modeli ile işletme sahipleri ve yöneticilerin kendilerini önemsediğini çok daha iyi bir şekilde anladıklarını ifade ediyorlar. Bu sayede çalışanların kendilerini işe vermeleri ve çok daha verimli bir şekilde çalışabilmeleri de mümkün hale geldi.

Tüm bunların yanı sıra evden çalışma imkanı olan kişilerin evden çalışması ve sosyal medya, internet gibi araçları kullanarak işlerini halledebiliyor olması sosyal yakınlığı artırmıştır. Kişilerin birbirleri ile internet ve çeşitli sosyal medya araçları üzerinden görüşmeye başlaması ile pandemi sürecinin çok daha kolay bir şekilde atlatılabilmesi mümkün hale geldi. Bu nedenle evden çalışma imkanı diğer sektörlere göre daha kolay olan çağrı merkezi çalışanlarının, home office çalışma ihtiyacının son derece önemli ve yerinde olduğunu unutmamak gerek. Siz de çağrı merkezinizi saatler içerisinde Türkiye’nin en büyük çağrı merkezi bulutuna taşıyarak çalışanlarınız ve şirketiniz için en “sağlıklı” kararı verebilirsiniz.

Dünya standartlarında bir çağrı merkezi platformu ile operasyonunuzu güçlendirin

Ücretsiz demo talebinde bulunun ve operasyonunuzun ihtiyaçlarına göre yapılandırmalar ve entegrasyonları oluşturmaya bugünden başlayalım
PAYLAŞ

Diğer İçerikler

9 Mart 2020
Müşteri Temsilcilerinin Hayatını Kolaylaştıracak İpuçları

Şu anda bu yazıyı okuyorsanız hayatınızı kolaylaştırmak için büyük bir adım atmışsınız demektir. Kim bilir belki şimdiden sonra dünyanın en mutlu çağrı merkezi çalışanı olacaksınız. Çağrı merkezlerinde işlerin her zaman kolay olmasını bekleyemeyiz ama bu yazıyı okuyorsanız belki sizin için hayatı biraz da olsa kolaylaştırabiliriz.

29 Haziran 2020
Çağrı Merkezlerinde Yeni Normal: İş Sürekliliği

Çağrı merkezi sektöründe öngörülemeyen bir yoğunluk yaşandığında ve normal hayat rutinimizin bir süreliğine askıya alınacağı anlaşıldığında liderler iş sürekliliği planlarına yöneldiler. İş sürekliliği planları, iş devamlılığını tehlikeye sokabilecek potansiyel durumlara karşılık rehberler içerirler.

5 Nisan 2019
Buluttan Çağrı Var!

Bulut teknolojilerin Türkiye’deki öncüleri arasında olma yolunda ilerleyen, müşterilerine çağrı merkezi hizmeti sunmak isteyen işletmelere, tüm çağrı merkezi işlev ve sürecini kolaylaştırmayı, hızlandırmayı ve tüm bunları son teknoloji ile sunmayı hedefleyen AloTech, Google Dome İstanbul’da 2. Bulut Çağrı Teknolojileri Etkinliği’ni gerçekleştirdi.

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat