7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

Sinirli Müşterilerle Başa Çıkmak

Hüseyin Özkale
2 Nisan 2019
2 dakikalık okuma
GERİ DÖN

Çağrı Merkezi ekipleri tarafından sıkça kullanılan bir terim vardır “düdüklü tencerenin buharını boşaltmak”… Aslında sinirli müşterilere ait bir çağrı karşıladığınızda, yapılması gereken ilk şey; karşımızdaki müşterinin siniri geçene kadar söylediklerini sabırla dinlemektir.

Müşteri o anda bizi tanımaz, adımızı bile duymamıştır. Yani öncelikle söylenenleri kişisel olarak algılamamak gerekir. Müşterinin tek bildiği o esnada çalıştığınız kurumla ilgili yaşadığı problemdir.

Siniri geçtiğinde kısa bir es payı dahi verse, bu esnada görüşmenin kontrolünü ele almak, müşteri temsilcisine düşer. “Size hemen yardımcı olmak isterim” şeklinde kuracağınız bir cümle, müşteri tarafından dinlendiği ve ilgileneceği algısı yaratacaktır. Ancak müşteri size şikayetlerini aktarırken “beyefendi, hanımefendi, bakın, ama siz beni dinlemiyorsunuz” kelimeleri, sadece tansiyonun daha da yükselmesine sebep olacaktır.

Kısaca sinirli bir müşteriye ait çağrı aldığınızda;

1- Öfkesini anlatmasına izin verin, konuşmayı bölmeyin

2- Problemini anlattıktan sonra yardımcı olacağınıza dair bir cümle ile konuşmanın kontrolünü elinize alın.

3- Müşterinizin sinirini tetikleyecek “hanımefendi, bakın, beyefendi” gibi kelimeleri kullanmamaya özen gösterin.

4- Empati kurarak, problemin çözümü için içtenlikle yardımcı olmaya çalışın.

5- Tutamayacağınız sözler ve müşteriyi “geçiştirmek” için vaatlerde bulunmayın. Bu gibi durumların dönüşü daha problemli olacaktır.

Sorunsuz müşterilerle karşılaşmanız dileğiyle.

Dünya standartlarında bir çağrı merkezi platformu ile operasyonunuzu güçlendirin

Ücretsiz demo talebinde bulunun ve operasyonunuzun ihtiyaçlarına göre yapılandırmalar ve entegrasyonları oluşturmaya bugünden başlayalım
PAYLAŞ

Diğer İçerikler

4 Şubat 2021
Dış Arama Operasyonları: Çağrı Merkezi İçin En İyi Uygulamalar

Dış Arama (Outbond Call), mevcut müşterilerle ilişkileri güçlendirmek için çağrı yapılmasını içeren tüm iş faaliyetlerini ve aynı zamanda işletme için satışları ve gelirleri artırmak için potansiyel müşterileri çekebilmenin anahtarıdır.

9 Nisan 2019
Bilgisayar Mühendisliği neden avantajlı?

Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünün düzenlediği programa AloTech kurucusu İdris Avcı ve AloTech yazılım geliştiricisi Kenan Kocaerkek konuşmacı olarak katıldı. Programda Çağrı Merkezlerine yazılım üreten firma olan AloTech hakkında bilgiler verildi ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri için önemli teknik ve pratik bilgiler aktarıldı.

13 Şubat 2020
Çağrı Merkezinde Stresle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Dünyanın en stresli sektörlerinden biri olan çağrı merkezlerinde, stresle başa çıkmak isteyen bir agent ya da çalışanlarını motive etmek isteyen bir süpervizör müsün? O halde bu yazı tam sana göre. İşte çağrı merkezlerinde stresle baş etmenin en iyi 5 yolu!

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat