7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

Otomatik Çağrı Dağıtımı Nedir?

Hüseyin Özkale
8 Eylül 2020
4 dakikalık okuma
GERİ DÖN

Otomatik Çağrı Dağıtımı (ACD), çağrıları yanıtlayan ve bunları dağıtım kurallarına göre çağrı merkezindeki belirli departmanlara veya temsilcilere yönlendiren bir çağrı merkezi teknolojisidir. İletişimi kolaylaştırır, çağrı sistemlerinin aşırı yüklenmesini önler ve arayanların çok uzun süre sıra beklememesini sağlayarak müşterilerin genel deneyimlerini iyileştirir. En önemlisi ACD, tüketiciler ile güvendikleri ürün ve hizmetleri sağlayan şirketler arasındaki iletişimi kolaylaştırır. Çoğu insan bu terimi önceden tanımlayamayacak olsa da çoğumuz bu sistemi sandığımızdan çok daha fazla kullanıyoruz.

Günde yüzlerce veya binlerce çağrı alan çoğu şirket, bir filtreleme sistemi olmadan bu tür bir çağrı hacmiyle başa çıkamaz. ACD olmayan bir çağrı merkezinin yüzlerce hatta binlerce müşteri temsilcisine ihtiyaç duyacağı şüphesizdir. Bu şekilde çağrı trafiğini ACD olmadan yönetmek kesinlikle mümkün değil!

ACD Nasıl Çalışır?

ACD sistemleri farklı şekillerde çalışabilmektedir. Çağrıların uygun bir şekilde yönlendirilebilmesi için otomatik çağrı dağıtım sistemleri, trafik hacmi, çağrı kuyruğu, telefon numarası gibi pek çok ihtiyacın, departmanların da dikkate alınması ile birlikte kurgulanır. Arayan kişilerin sorunlarını bildirmeleri ile ACD, sorunu çözmek için çağrıları en uygun departman ya da acenteye yönlendirir.

ACD’nin Sağladıkları

Gelen aramaların önceden tanımlanmış kriterlere göre belirli müşteri temsilcilerine yönlendirilmesi ACD’nin sağladığı en temel faydalardan biridir. Çağrılar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için en nitelikli olan temsilciye veya departmana yönlendirilebilir. Bununla birlikte çağrılar, arayanın telefon numarasına göre temsilcilere veya departmanlara da yönlendirilebilir. Örneğin, müşteri teknik destek telefon numarasını ararsa teknik destek departmanına yönlendirilecektir.

VIP Arayan Tanımlama Ve Hızlı Yanıt

ACD, VIP müşterilerin çok hızlı bir şekilde en uygun temsilciye yönlendirilmesine izin verir veya uygun bir temsilci yoksa VIP müşteriler bekleme kuyruğunun önüne yerleştirilir. Arayanlar, önceden tanımlanmış bilgilere, kendilerine atandıkları etiketlere ve ayrıca entegre veritabanları veya iş araçlarından gelen bilgilere dayalı olarak VIP olarak tanımlanır.

Kullanım Verilerinin Edinilmesi

ACD’ler, şirketlerin kullanım verilerini edinmelerine olanak tanır:

  • Gelen çağrı sayısı
  • Bir temsilcinin telefonda geçirdiği süre
  • Toplam çağrı sayısı
  • Çağrıların uzunluğu
  • Çağrı yapılmadan önceki bekleme süresi

CTI ile Entegrasyon

CTI entegrasyonları, yeteneğe dayalı yönlendirme ile müşteri temsilcilerinin aramayı cevaplamadan önce tarayıcılarında arayan hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmasını sağlar. Birçok çağrı merkezi yazılımı, arayanın ayrıntılı çağrı merkezi ile iletişim geçmişini sağlamak için CRM, yardım masası, canlı sohbet, sosyal medya ve SFA ile entegre olur. Bu bilgiler satış ve destek sürecini geliştirir, böylece müşteri temsilcileri daha etkili ve etkin bir iletişim yürütebilirler.

Otomatik Geri Arama

ACD’ler, bekleme kuyruğundan kaçınmak isteyen arayanlara bunun yerine bir temsilcinin onları geri aramasını sağlama seçeneği sunabilirler.

Çoklu Çağrı Kuyrukları

ACD’ler, şirketlerin birden fazla bekleme kuyruğuna sahip olmasına izin verir. Örneğin, farklı departmanlar, farklı temsilci ekipleri veya arayanın aradığı farklı numaralar için farklı bekleme kuyrukları yaratılabilmektedir.

Entegre Otomatik Katılımcılar

Belirli bir temsilci ile konuşmak isteyen arayanlar, anında aktarılmak üzere dahili numaraları arayabilirler. Örneğin, “Ulaşmak istediğiniz tarafın dahili numarasını biliyorsanız, şimdi çevirebilirsiniz.” gibi bir yönlendirme yapılabilir.

Çağrı Merkezi Taşması

Tüm temsilciler meşgul olduğunda ve kuyruklar dolduğunda, çağrılar ACD kullanılarak otomatik olarak sesli mesaja yönlendirilebilir. Bu işlevsellikle, herhangi bir şirket, yüksek çağrı hacimlerini kolayca idare edebilir ve daha uyumlu, verimli ve profesyonel hale gelebilir.

Siz de otomatik çağrı dağıtımı ile müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunmak için Türkiye’nin en büyük çağrı merkezi bulutuna geçin!

Dünya standartlarında bir çağrı merkezi platformu ile operasyonunuzu güçlendirin

Ücretsiz demo talebinde bulunun ve operasyonunuzun ihtiyaçlarına göre yapılandırmalar ve entegrasyonları oluşturmaya bugünden başlayalım
PAYLAŞ

Diğer İçerikler

1 Haziran 2020
Webinar: Fırsattan satışa süreç yönetimi

Satış operasyonlarında şirketlerin, dijital dünyaya hızla uyum sağlamasına yardımcı olan ve aynı zamanda doğru araçları kullanarak satışlarını artırmasını sağlayan dealerdoping ve Türkiye’nin en büyük çağrı merkezi bulutu AloTech satış süreçlerini konu alan bir Webinar düzenledi.

31 Temmuz 2020
Omnichannel çağrı merkezinin avantajları nelerdir?

Omnichannel çağrı merkezi, teknolojinin ilerlemesi ve internetin insan hayatındaki öneminin artması ile birlikte geliştirilmiş olan bir bütünleşik bir çağrı merkezi sistemidir. Omnichannel yalnızca çağrı merkezlerinde değil pazarlamanın farklı alanlarında yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

4 Mayıs 2020
Kariyer.net’te Uzaktan Çalışma ve Sonrası

Kariyer.net CSO’su Uğur Sağlıkoğlu, AloTech CTO’su İdris Avcı ve AloTech Genel Müdür Yardımcısı Korhan Erçin’in deneyimlerini paylaştığı Webinarda, “Geçmişten bugüne iki firma arasındaki iş ortaklığı”, “Dijital işe alım süreçleri” ve “Kariyer.net’in evden çalışmaya geçiş sürecindeki deneyimleri” işlenen konu başlıkları arasında.

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat