7 webinarımızda 1132 kişiye sorduk: Uzaktan çalışmanın geleceği?

Google Cloud Day Ardından

Hüseyin Özkale
15 Ekim 2019
4 dakikalık okuma
GERİ DÖN

Tüm dünyada düzenlenen Google Cloud Day etkinliğinin İstanbul ayağı, 3 Ekim’de Wyndham Grand Otel Levent’te gerçekleştirildi.

Google Cloud’un İstanbul’da yılda bir defa düzenlediği etkinliğe ilgi yüksekti. Bulut dünyasındaki gelişmelerin ele alındığı etkinliğin ilk sunumunu, Google Cloud Ülke Müdürü Önder Güler gerçekleştirdi. Güler, sözlerine iş ortaklarına teşekkür ederek başladı. Güçlü bir iş ortağı desteği olduğunu ve bunun çok önemli olduğunu vurgulayan Güler; Google Cloud’u kullanan şirketler için farklı fırsatların, kullanmayan şirketler için ise bilinmezlik ve karmaşanın söz konusu olduğunun altını çizdi. Yapay zeka destekli çalışmaların öneminden bahsetti ve önceki dönemlerde karmaşık kodlar basit işler görüyorken, bugün basit kodların büyük işler başarıyor olduğundan söz etti. Devamında, Serverless teknolojisinin sunucuları ortadan kaldırdığına ve işe etkisi olmayan altyapı çalışmalarına gerek kalmadığına değindi. Son olarak, Güler, son dönemde Google Cloud’un yatırımlarına büyük bir hızla devam ettiğini ve 3 yıllık yatırım planlarını 1.5 kat büyüttüklerini, ayrılan bütçeyle ‘aynı estetikte’ olmasa bile, 30 adet Galata Kulesi inşa edilebileceğini; fakat bunun yerine Google Cloud’un 130 yeni ürün geliştirdiğini ve tanıttığını söyledi. Sonrasında, sırasıyla, Google Cloud müşterilerini oturumuna davet etti. Cloud altyapısını kullanmakta olan şirketler; platformu nasıl kullandıklarını, platformun şirketleri için sağladığı yararları ve şirketlerinin başarı hikayelerini paylaştı.

Etkinlikte ayrıca, katılımcılara Google Cloud’un açık hibrit platformu olan Anthos tanıtıldı. Google’ın öncülük ettiği Kubernetes, Istio ve Knative gibi açık kaynak teknolojileri üzerinde oluşturulan Anthos’un, şirket içi ve herkese açık bulut ortamları arasında aynı konforu kullanarak geçiş yapmayı mümkün kıldığına dikkat çekildi.

Etkinlik, Google Cloud mühendisleri, Türkiye ürün yöneticileri ve yazılım geliştirme mühendislerinin sunumlarıyla  devam etti. Cloud çalışanlarının sunumları boyunca yeni Google teknolojilerine ilişkin aktardığı bilgiler, gerçekleştirilen demolarla desteklendi. Pub/sub, Bigquery gibi teknolojilerden ve sağladığı avantajlardan detaylı şekilde bahsedildi. Oldukça yoğun geçen ilk oturumun ardından verilen aradan sonra, ikinci oturumun ilk konuğu, Google Cloud Mühendisi Pınar Uğurlu Kirazcı idi. Kirazcı, özellikle serverless mimari ve bu mimariyle sunulan Google Cloud servislerinin sağladığı avantajları ve şirketlere sağladığı kazanımları üzerine konuştu, referanslar ve örnekler vererek destekledi.

Kirazcı’nın konuşmasını takiben, sahneyi AloTech CTO’su İdris Avcı aldı. Avcı, konuşmasına AloTech’in çalışmalarından bahsederek başladı. AloTech serüvenine nasıl başladığından, şirket ortağı Cenk Soyak ile beraber nasıl bir yol izlediklerinden söz etti. AloTech’in hızlı bir büyüme kaydettiğine vurgu yapan Avcı; şirketin Google Cloud altyapısını kullanarak müşterilerine nasıl hizmet verdiğinden, gerçekleştirdiği çalışmalardan ve Google Cloud’un sağladığı önemli kolaylıklardan bahsetti. AloTech’in Google Cloud’da doğmuş şirketlerin başında geldiğine değinen Avcı, aynı zamanda Google’ın ilk müşterilerinden olduğunun da altını çizdi. Bunların yanında Google’ın sağladığı Text to Speech, Speech Recognation, DialogFlow ve DataStudio gibi özel servislerin de kullanıcısı olduğunu belirtti. Özellikle serverless mimarisi sayesinde alt yapı hizmetleri için zamandan tasarruf ettiğinden ve bu sayede ürüne odaklanarak,  ‘20 yıllık’ sektörde yer etmiş rakiplerini hızla yakaladığından bahsetti. AloTech’in ‘kullandıkça öde’ modelinin müşterilerine nasıl yarar sağladığı ve Google Cloud yapısının genel anlamda işleri nasıl kolaylaştırdığı konularına da değinerek, sunumunu tamamladı. Avcı’nın sunumu sonrasında, Google mühendisleri ve Google Cloud kullanan şirketlerin temsilcileri konuşmalarına devam etti.

‘Yeni sorunlar yeni çözümler gerektirir!’ sloganıyla gerçekleştirilen ve katılımcılara, yeni çözümler üzerine bilgilendirici konuşmaların ve başarı hikayelerinin sunulduğu etkinlik, farklı alanlardan farklı çalışanların gerçekleştirdiği network toplantısı ile sona erdi.

İdris Avcı’nın konuşmasının tamamını izlemek için:

Dünya standartlarında bir çağrı merkezi platformu ile operasyonunuzu güçlendirin

Ücretsiz demo talebinde bulunun ve operasyonunuzun ihtiyaçlarına göre yapılandırmalar ve entegrasyonları oluşturmaya bugünden başlayalım
PAYLAŞ

Diğer İçerikler

1 Nisan 2019
AloTech Endeavor Girişimcisi seçildi

Girişimcilik dünyasının en önemli sivil toplum kuruluşlarından Endeavor, yeni Endeavor Girişimcilerini belirledi. Değerlendirme sürecinin ardından Türk şirketi AloTech “Endeavor Girişimcisi” ünvanını aldı.

31 Mart 2021
Open API Nedir? Neden Open API Kullanmalısınız?

Open API Nedir? Neden Open API Kullanmalısınız? Kullandığımız tüm programların ve platformların altında farklı yazılımlar bulunur. Ancak birçok durumda bu altta yatan yazılımların ne olduğunu bilmemiz mümkün olmaz. Genellikle günlük hayatta kullandığımız yazılımların çoğu open API olarak adlandırılan bir yapıdan güç alarak çalışır. open API’ler, birden fazla yazılım programını entegre etme kolaylığı sunduğu için sıklıkla tercih edilir. Bu […]

3 Nisan 2019
AloTech, Türkiye’nin En Etkili 10 Startup Firması Arasında

Wired.com, Türkiye’nin en etkili 10 girişimi listesini yayınladı. 14,6 milyonluk nüfusu ile global girişim endeksinde 25. sırada bulunan İstanbul’dan, yurt dışından yatırım çekmeyi başarmış, dünya çapında ses getirmiş birçok girişim çıktı

Türkiye’nin En Büyük Çağrı Merkezi Bulutu ile Tanışın

Çok Kanallı İletişim
Hızlı Kurulum, Kolay Entegrasyon
Taahhütsüz Kullandığın Kadar Öde!
İstediğin Yerden Çalış

AloTech hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın!

Kaydınız yapıldı. İlginiz için teşekkür ederiz. Kapat